Sävar Idrottsklubb logo
Sävar Idrottsklubb
Idrott till glädje för alla
För er över 60 år

Hela Sävars IK - föreningen har startat verksamhet för seniorer 65+
Sävar IK vill finnas till för alla Sävarbor och erbjuder från 2024 verksamhet för 65+ 

 

Kostnad: 280kr/år (medlemsavgift) för att var med i alla aktiviteter för målgruppen 65+. Så vill ni vara med i fler aktiviteter så endast en avgift. 

 

Prova på: Alla är välkomna att komma och prova innan man anmäler sig till någon av våra aktiviteter för 65+, hoppas vi ses!

 

Powergympa med fika
Var: Klubbstugan, Aspvägen 30
När: Tisdag kl 13.00, se kalender HÄR.

 

Dance Cardio
Var: Klubbstugan, Aspvägen 30
När: Måndag kl 13.00, se kalender HÄR.

Vid frågor eller funderingar kontakta:

Maria Bergkvist

Verksamhetsledare, Sävar IK

070-6519496, maria.bergkvist@savarik.se

Nu kör vi igång höstens aktiviteter tillsammans – Sävar IK 65+!
2026-09-07 12:58

Vi hoppas att ni haft en härlig sommar med sol, vila och kanske lite rörelse. Nu öppnar vi dörrarna igen och ser fram emot att fylla klubbstugan med energi, skratt och gemenskap.

Vecka 38 (2026) startar höstens träningspass:

  • Dance Cardio – måndagar kl. 13.00

  • Powergympa – tisdagar kl. 13.00

  • Sittgympa – torsdagar kl. 13.00 (ny fast aktivitet!)

Efter varje pass finns möjlighet till fika – en mysig stund att stanna kvar och prata. Pris: 15 kr för kaffe/te + macka, 10 kr för enbart kaffe eller macka. Swish via QR‑kod i köket.

Medlemsavgiften är 280 kr per år, och ger tillgång till alla våra aktiviteter.

Lite extra information:

  • Eftersom linedance blev populärt när vi provade och fortsatt är efterfrågat, hyr vi nu ut lokalen till U&Me Dance som erbjuder kurser i Sävar på söndagar. Det blir proffsigare och bättre för alla som vill fortsätta dansa.

  • Pingis i klubbstugan Ni var några som träffades och spelade pingis tillsammans på lediga tider i klubbstugan under våren och sommaren. Det fungerar precis lika bra i höst. Kika i bokningsschemat när lokalen är ledig och spela när det passar er. Ni får en tagg så att ni kan ta er in i klubbstugan och rodda aktiviteten själva.

  • Några av er testade discgolf när det erbjöds. Om ni vill prova igen så har vi lånediscar – hör av er till mig så ordnar jag det.

  • Boule erbjuds även fortsatt via PRO, hoppas många passade på att delta på deras prova på tider i våras och att ni fortsatt att spela :) Boule i Sävar.

Vi ser fram emot en höst fylld av rörelse, glädje och gemenskap.

Varmt välkomna tillbaka!

Upptäck nya aktiviteter i Sävar IK – för dig 65+
2026-03-18 13:12

Prova på-aktiviteter för seniorer 65+

Under våren bjuder Sävar IK in alla seniorer 65+ att kostnadsfritt prova både våra ordinarie träningspass och flera nya aktiviteter. Efter aktiviteterna så får man gärna stanna och fika tillsamamns med övriga deltagre.


Här finns schema för alla aktiviteter.
https://cdn.sportadmin.se/1135/425bc6fd887f9207e1eb9cab9a9051bdaaabfb06c790db3b6c6254e5031a410d.pdf

Välkommen till en vår fylld av rörelse, glädje och gemenskap!
Sävar IK

 

Vis frågor eller funderingar kontakta:


Maria Bergkvist
Verksamhetsledare, Sävar IK
070-6519496, maria.bergkvist@savarik.se
Aspvägen 30, 918 31 Sävar
www.savarik.se 

 

Nu blir det både Dance Cardio och Gympa framöver :)
2024-03-28 10:42

Utefter önskemål från deltagare i vår gympagrupp så startar vi upp Dance Cardio på måndagar efter påsk, start 8/4. Passet är anpassat så att alla kan vara med både i kondition och rörelser.

 

Efter både Gympa och Dance Cardio fikar de som vill tillsammans. 

 

Alla är välkomna att komma och prova innan man anmäler sig till någon av våra aktiviteter för 65+, hoppas vi ses!

 

Dance Cardio - Start 8/4-2024
Var: Klubbstugan, Aspvägen 30
När: Måndag kl 13.00, se kalender HÄR.

Fika: Kaffe/te och macka finns att köpa för 15 kr. Ok att ta med eget.

Antal lediga platser: 14


Gympa + fika - Startade 12/3-2024

Var: Klubbstugan, Aspvägen 30
När: Tisdag kl 13.00, se kalender HÄR.

Fika: Kaffe/te och macka bjuder föreningen på.

Antal lediga platser: 5

 

Kostnad: 280kr/år (medlemsavgift) för att var med i alla aktiviteter för målgruppen 65+. Så vill ni vara med i fler aktiviteter så endast en avgift. 

 

Anmäl er till Dance Cardio eller Gympa HÄR.

Eller så kommer ni och testar först, varmt välkomna!

 

Vid frågor eller funderingar kontakta:

Maria Bergkvist

Verksamhetsledare, Sävar IK

070-6519496, maria.bergkvist@savarik.se

2024-03-13 10:08
 
Kommande aktiviteter
Inga aktiviteter inbokade
Nyheter från föreningen
Sävar Idrottsklubb, 08/09 14:00 
Sävar Idrottsklubb, 04/08 10:52 
Sävar Idrottsklubb, 29/06 15:15 
Sävar Idrottsklubb, 12/06 09:32 
Kommande evenemang
Röda tråden
Våra lag
Våra samarbetspartners
Senaste sävarnytt