Hej och varmt välkomna!
Vi hälsar er välkomna till den allra första säsongen av innebandy för flickor födda 2018. Vad kul att så många är sugna på att spela!
Om man är nyfiken på att bara prova på i början så är det helt okej komma och testa innebandyn i 2–3 veckor innan man bestämmer sig. Vi hoppas att detta blir en rolig aktivitet tillsammans och att så många som möjligt vill fortsätta vara med både denna säsong och framöver!
Utöver hemsidan finns det även en Messenger-chatt för föräldrar, hör av er till Elin om ni inte redan har blivit tillagda där! Kallelser, utskick och liknande finns också i SportAdmin så se till att ladda hem den så ni inte missar något.
Ledare för laget är:
- Jonas Söderlund (Vallmys pappa)
- Elin Grönlund (Elises mamma)
- Jesper Renman (Hennys pappa)
- Anton Wallén (Lovas pappa) – lagledare
Vi vill gärna bli fler vuxna som hjälps åt! Om någon av er föräldrar kan tänka sig att vara med och stötta som ledare vore det väldigt uppskattat. Ju fler vi är, desto bättre kan vi täcka upp när någon inte har möjlighet.
Anton önskar även att någon driven förälder tar över rollen som lagledare. Eftersom Anton redan är lagledare i fotbollen, vore det toppen om någon annan ville kliva in. Rollen som lagledare är ”spindeln i nätet”, men första säsongen är uppdraget ganska enkelt eftersom vi bara har träningar (inga matcher/sammandrag). Anton finns självklart kvar och stöttar den som tar på sig rollen.
Praktisk info:
- Träningstid: lördagar kl. 09.30
- Plats: B-hallen (byggnaden till höger om simhallen)
- Ingång: omklädningsrummet längst till höger
- Ta med: klubba, inneskor, träningskläder, vattenflaska, hårsnodd till långt hår samt innebandyglasögon.
Vi försöker även ordna fram målvaktsutrustning för de som vill prova på att stå i mål.
Har ni frågor eller funderingar, skriv gärna till oss antingen i Messenger-gruppen, maila eller prata helt enkelt med oss på träningarna.
Vi ser fram emot en riktigt rolig säsong tillsammans, vi ses på lördag!
/ Ledarna för Innebandy F-2018